Varanasi, Uttar Pradesh
GST No. 09CZDPM9671D1Z0
Call 07942792553 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | High Speed |
| Production Capacity | 70 cups/min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material Processed | Thermocol |
| Cup Size | 100 ml |
| Cup Size Range | 40-150 ml |
| Warranty | 2 |
| Paper Thickness | 150-200 GSM |
| Power Rating | 3 kW |
| Phase | 2 |
| Machine Weight | 10 |
View Complete details
| Machine Type | High Speed |
| Production Capacity | 50 cups/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | Thermocol |
| Cup Size Range | 150-500 ml |
| Warranty | 2 |
| Paper Thickness | 150-200 GSM |
| Power Rating | 3 kW |
| Certification | CE |
| Item Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Application Type | ATM |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Roll Type | Honeycomb |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 5 ton/day |
| Power | 0.5 kw |
| Type of Machine | Paper Dona Machine |
| Brand/Make | Webtech |
| Core Speed | 50 |
| Brand | Esskay |
| Driven Type | electric |
| Phase | 2 |
| Power Source | electric |
| Production Capacity | 1000 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Control System | PLC |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Bag Bottom Shape | Square |
| Feeding System | Roll Fed |
| Capacity | 80 pcs/hr |
| Voltage | 220V |
| Power | 100W |
| Type of Machine | Paper Bag Making Machine |
| Max Bag Width | 100 mm |
| Material Processed | Paper |
| Product Type | Bags |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Cutting Width | 480 mm |
| Cutter Size | 14 inch |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Cut per Min | 35 |
| Accuracy | 5 Micron |
| Clamp Type | Hydraulic Clamp |
| Back Gauge Control | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Pipe Material | Iron |
| Base Plate | Iron |
| Display Type | LCD |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Cutting Width | 200 mm |
| Cutting Height | 100 mm |
We are engaged in offering best quality Hydraulic Paper Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity | 1000 Pieces/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Glass Size | 50 ml |
| Material Processed | Thermocol |
| Machine Weight | 10 |
| Cup Size | 100 ml |
| Warranty | 1 |
| Item Condition | New |
| Material | Iron |
View Complete details