Varanasi, Uttar Pradesh
GST No. 09CZDPM9671D1Z0
Call 07942792553 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number Of Colors | Three Color |
| Type of Printing Machine | Offset Color Printing Machine |
| Printing Length | 22 inch |
| Printing Process | Sheetfed |
| Max Speed | 5000 iph |
| Sheet Size | 16x22 |
| Automation Grade | Automatic |
| Printing Side | Single Side |
| Question | 1500 |
We are engaged in offering best quality Three Color Offset Printing Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number of Colours | Single Colour |
| Max Paper Size | 15x20 inch |
| Machine Type | Sheet-fed |
| Printing Speed | Up to 8000 IPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Substrate Compatibility | Non-Woven Fabric |
| Dampening System | Conventional |
Offset printing machines use an offset lithography process where inked images are transferred (or "offset") from a metal plate to a rubber blanket, then onto the substrate (paper)
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number Of Colors | Single Color |
| Type of Printing Machine | Mini Offset Printing Machine |
| Printing Length | 10 inch |
| Printing Process | Sheetfed |
| Max Speed | 3000 iph |
| Sheet Size | 10×15 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Printing Side | Single Side |
| Color Type | Single Color |
| Colour Output | 4 Colour |
| Printing Input Method | Sheet Fed |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering best quality Offset Printing Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type of Printing Machine | Offset Color Printing Machine |
| Color | Single Color |
| Print Speed (Color) | 31-60 ppm |
| Number Of Colors | Single Color |
| Max Paper Size | SRA3 |
| Printing Process | Sheetfed |
| Machine Type | Production Printer |
| Max Speed | 3000 iph |
| Sheet Size | 10×15 inch |
| Functions | |
| Printing Side | Single Side |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Paper Print |
| Printer Type | Digital |
| Brand | KASHI INDUSTRIES |
| Color Support | CMYK (4 Color) |
| Machine Condition | New |
| Connectivity | Ethernet |
| Monthly Duty Cycle | Up to 500000 Pages |
| Country of Origin | Made in India |
| 4 feet 800 kg | 4 feet 800kg |
We are engaged in offering best quality Color Printing Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Printing Type | Offset |
| Printing Speed | 3000 IPH |
| Production Capacity | 3000 Bags/Hour |
| Max Bag Length | 600 mm |
| Max Speed | 60 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
We are engaged in offering best quality Non Woven & Paper Offset Printing Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Part Type | Gripper |
| Compatible Brand | Sakurai |
| Compatible Model | SM 72 |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Sheetfed Offset |
| Spare Grade | OEM |
| Usage/Application | Office Use |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 100 W |
| Type of Spare Part | Blade/Cutter |
View Complete details