Varanasi, Uttar Pradesh
GST No. 09CZDPM9671D1Z0
Call 07942792553 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Cutting Width | 300 mm |
| Cutter Size | 24 inch |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Operation Mode | Manual |
| Accuracy | 5 Micron |
| Cutting Height | 60 mm |
| Clamp Type | Manual Clamp |
| Usage/Application | Paper Cutting Indusrtry |
| Material | Mild Steel |
| Type of Machine | Manual |
We are engaged in offering best quality Cast Iron Paper Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Cutting Width | 300 mm |
| Cutter Size | 32 inch |
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Cut per Min | 100 |
| Accuracy | 5 Micron |
| Cutting Height | 40 mm |
| Clamp Type | Electric Clamp |
| Usage/Application | Paper Cutting Indusrtry |
| Material | Mild Steel |
We are engaged in offering best quality Mild Steel Paper Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Cutting Width | 720 mm |
| Cutting Height | 100 mm |
| Manufacture Year | 2024 |
| Machine Type | Hydraulic |
| Warranty Available | No Warranty |
| Purchasing Year | 2024 |
| Cutter Size | 32 inch |
| Cut per Min | 80 |
| Accuracy | 25 Micron |
We are engaged in offering best quality Used Paper Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Cutting Width | 720 mm |
| Cutting Height | 100 mm |
| Manufacture Year | 2024 |
| Machine Type | Hydraulic |
| Power Consumption | 4kW |
| Phase Type | Single Phase |
We are engaged in offering best quality Used Paper Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Machine Type | Paper Cutting Machine |
| GSM Range | 40 GSM |
| Material | SS |
| Cutting Speed | 60m/min |
| Power Requirement | 3 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Roll Width | 1000mm |
| Max Cutting Width | 500 mm |
We are engaged in offering best quality Non Woven Roll Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max Sheet Width | 500 mm |
| Cutter Size | 12 inch |
| Max Paper Width | 3000 mm |
| Max Sheet Length | 700 mm |
| Operation Mode | Manual |
| Cut per Min | 25 |
| Accuracy | 5 Micron |
| Cutting Type | Rotary |
| Type of Machine | Manual |
| Pipe Material | Aluminum |
| Base Plate | Wood |
| Display Type | LED |
We are engaged in offering best quality Manual Paper Sheet Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max Bag Width | 400 mm |
| Max Production Speed | 80 pcs/min |
| Material Processed | LLDPE |
| Capacity | 1000 bags per hour |
| Sealing Type | Bottom seal |
| Voltage | 220 V |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Type of Machine | Paper Bag Making Machine |
| Automation Grade | Fully Automatic |
We are engaged in offering best quality Plastic Bag Making Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Max Sheet Width | 500 mm |
| Cutter Size | 12 inch |
| Max Sheet Length | 1000 mm |
| Operation Mode | Manual |
| Cut per Min | 25 |
| Accuracy | 1 Micron |
| Cutting Type | Rotary |
| Phase | Single Phase |
| Power Required | 2 HP |
| Type of Machine | Automatic |
We are Engaged in Providing Wide Range Of Quality Products to our clients, Our Products are really appreciated by our Clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Machine Type | Roll To Roll |
| Max Speed | 100 mpm |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Suitable Gsm | 120 GSM |
| Suitable Material | Kraft Paper |
| Max Roll Width | 500 mm |
| Max Roll Dia | 1000 mm |
We are engaged in offering best quality Roll To Sheet Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Max Roll Width | 500 mm |
| Max Paper Width | 500 mm |
| Max Roll Dia | 800 mm |
| Machine Type | Roll To Sheet |
| Max Speed | 100 mpm |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Phase | Three Phase |
We are engaged in offering best quality Roll To Sheet Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max Sheet Size | 20×30 inch |
| Printing Speed | 50 m/min |
| Number Of Colors | 1 |
| Colors | 1 Color |
| Max Speed | 2000 sph |
| Substrate | Corrugated Board |
| Machine Type | Automatic |
| Feeder Type | Lead Edge Feeder |
| Usage/Application | Paper |
| Material | Mild Steel |
| Max Printing Length | 1000 mm |
| Color Printing | Color Printing |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Cutting Width | 720 mm |
| Cutter Size | 24 inch |
| Cutting Height | 80 mm |
| Manufacture Year | 2024 |
| Cut per Min | 25 |
| Accuracy | 5 Micron |
| Machine Type | Programmable |
| Power Consumption | 4kW |
| Pipe Material | Mild Steel |
| Display Type | LCD |
We are engaged in offering best quality Used Paper Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details