Varanasi, Uttar Pradesh
GST No. 09CZDPM9671D1Z0
Call 07942792553 85% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Printing Type | Offset Printing |
| Roller Type | Pressure |
| Spindle Type | Bush |
| Roller Diameter | 100-200 mm |
| Shape | Crowned |
| Roller Length | 100 mm |
| Usage/Application | Offset Printing Machine |
| Roller Work Nature | Inking Roller |
| Hardness | 30 shore a |
| Roller Surface | Nitrile Rubber |
| Brand | Kashi Industries |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Blanket Type | Compressible |
| Type of Printing Machine | Offset Color Printing Machine |
| Thickness | 1.65 mm |
| Sheet Size | 1130×1600 mm |
| Printing Process | Sheetfed Offset |
| Surface Finish | Gloss |
| Application | Paper |
| Usage/Application | Offset Printing Machine |
| Color | Black |
| Ply Construction | 2 Ply |
| Hardness | 78 Shore A |
We are engaged in offering best quality Offset Printing Machines Blanket to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Blanket Type | Offset |
| Type of Printing Machine | Offset Color Printing Machine |
| Thickness | 5mm |
| Sheet Size | 700×1000 mm |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Material | Rubber |
| Surface Finish | Gloss |
| Printing Process | Sheetfed Offset |
| Application | Paper |
| Ply Construction | 2 Ply |
We are engaged in offering best quality Offset Printing Machine Blanket to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Part Type | Gear |
| Compatible Brand | China Machine |
| Compatible Model | 16x22 & 18x24 |
| Machine Type | Sheetfed Offset, Non Woven Offset, Mini Offset |
| Spare Grade | Indian & Imported |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Automation Grade | Manual |
| Pack Type | Single Piece |
| Country of Origin | China |
| Type of Spare Part | Spring |
We are engaged in offering best quality Offset Printing Machine Gayre to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
View Complete details